streda 24. júna 2015

Denník Anny Frankovej

Je len pár kníh, ktoré majú takú obrovskú výpovednú hodnotu a emocionálny náboj ako denník trinásťročnej Anny Frankovej, ktorá sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však bola prezradená a spolu s celou rodinou odvedená do koncentračného tábora, kde tesne pred koncom vojny zomrela. Zostali po nej len zápisky. Denník, do ktorého si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944, a v ktorom očami dievčatka, ktoré musí akceptovať hrôzostrašnú realitu, zachytávala všetko, čo sa okolo nej dialo. A napriek tomu, že sa konca vojny nedožila, jej denník ostáva svedectvom neuveriteľnej krutosti nacistického režimu a pripomienkou udalostí, ktoré sa už nikdy nesmú zopakovať

Pre mňa je 2. svetová vojna veľmi zaujímavou témou. Rada si vypočujem a prečítam niečo nové o vojne a tak sa aj mne dostal do rúk Denník Anny Frankovej. Anna bola celkom obyčajné dievča, ktoré si písalo denník. Túžila stať sa novinárkou a neskôr slávnou spisovateľkou. A to by sa jej určite podarilo, lebo mala naozaj talent, nebyť krutého osudu, ktorý ju čakal.Anna opisovala najmä ich život v úkryte, čo sa dialo vonku tam spomenula párkrát. Najviac na posledných stranách, kedy si mysleli, že sa blíži koniec vojny. Opísala svoje pocity a všetko čo sa udialo. Taktiež písala filozofické úvahy, ktoré sú znakom, že Anna by bola dobrá spisovateľka. Bola sympatická, milá, inteligentná, no nemala to ľahké, keďže v rodine sa občas cítila ako piate koleso na voze. Ostatné postavy boli svojské, často sa hádali a boli nesympatické. Ale dva roky v príbytku, z ktorého nemohli vychádzať von, robí svoje.


Tento denník mi utkvie v pamäti. Celý čas som mala popri čítaní zmiešané pocity. Už len kvôli tomu, že som čítala denník, ktorého autorka nežije.  Ale je to úžasná kniha, ktorú by si mal prečítať každý. Niektorí si možno začnú viac vážiť to čo majú. 

Čo by som chcela ešte podotknúť je nádherná obálka knihy. A bez preobalu je tiež úžasná. Ako na obrázku vyššie, proste krásne. A aby som všetko zhrnula. Tento denník mi dal veľa a som veľmi rada, že som si ho prečítala. Odporúčam ho vám všetkým. Pokiaľ vás zaujíma, ako niektorí ľudia žili počas vojny, neváhajte.


6 komentárov:

 1. Hrozně ráda bych si tuto knihu přečetla. :)
  http://readingwithlu.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tuto knížku právě čtu tak snad se mi bude líbit stejně jako tobě :)
  http://thereviewsforbooks.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Druhá světová je hrozné, ale zajímavé období v historii, o které se vždy ráda dozvím něco nového. O Anně jsem samozřejmě už slyšela, četla nějaké články, ale její deník se ke mě ještě bohužel nedostal. Budu to muset nejspíš hodně rychle napravit, protože to musí být náročné, ale zajímavé. Hezká recenze :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem. Verím, že sa ti bude páčiť! :)

   Odstrániť

 
Lovingly designed by Tasnim